Türkiye Pizza ile Ne Zaman Tanıştı?

İlk olarak takvimler 80’lerin sonunu gösterdiğinde yabancı menşeili bir pizza dükkanı 1989 yılında Türkiye’nin büyük şehirlerinde birkaç pizzacı dükkanı açtı ve ülkemiz pizza ile tanıştı. Lakin bu ilk tanışma pek de beklenen gibi olmadı. Türkler pizzaya beklenen ilgiyi göstermedi ve pek de sevmediler. Bu sebepten ötürü tüm dükkanlar kapandı ve ülkemizde pizza macerasına küçük bir mola verildi. 

Takvimler 1991 yılını gösterdiğinde ise tüm dünyayı etkisi altına alan Murakami-Wolf-Swenson Productions tarafından üretilen ‘Ninja Kaplumbağalar’ çizgi filmi pizzanın ülkemize tekrar gelişinin en büyük nedenlerinden biriydi. Ana karakterler tarafından hemen hemen her bölümde tüketilen pizza umulmadık bir çıkış yaptı ve 1989 yılında Türkiye pazarına girip başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerinden sonra aynı firma tekrar atak yaparak kapanan pizza dükkanlarını yeniden faaliyete soktu ve bu kez her şey bambaşka oldu. 

‘Ninja Kaplumbağalar’ yayınlandığı süre boyunca oyuncakçılarda, kırtasiyelerde, giysi mağazalarında kısacası birçok yerde karşımıza çıktı lakin bu çizgi filmin toplumumuzdaki en büyük ve en kalıcı etkisi pizza tüketim alışkanlığı konusunda oldu.

Daha önce pizzayla yıldızı barışmayan Türk mutfağı, bu kez pizzayı çok sevdi ve Türkiye’nin farklı lokasyonlarında pizzacılar açılmaya başlandı. Hatta ve hatta pizza; lahmacun, pide, etli ekmek vb. benzer lezzetlerin yerini almayı başararak bir dönemin en popüler yiyeceklerinden biri olmayı başardı.